zdrowie

Jak wspierać leczenie niewydolności żylnej?

Zarówno niewydolnosc krążenia, jak i problemy z żylakami kończyn dolnych to problemy, które w ostatnich latach zyskują na intensywności. O ile jednak w pierwszym przypadku interwencja lekarza jest koniecznością, o tyle z żylakami – w pierwszych fazach ich rozwoju – sami możemy wspomagać działania podejmowane przez specjalistę.

Jak rozpoznać żylaki?

Niewydolność żylna – choć opisywana zwykle jako choroba osób starszych – w rzeczywistości atakuje coraz młodszych pacjentów. Jedną z przyczyn jej występowania są uwarunkowania genetyczne. Jeśli więc choroba żylna występowała u naszych krewnych, musimy liczyć się z tym, że może pojawić się i u nas – nawet przed czterdziestym rokiem życia. Co warte podkreślenia, żylaki często idą w parze z niewydolnością krążenia i innymi schorzeniami układu krążenia, zwłaszcza jeśli nie towarzyszy im aktywny tryb życia. Rozpoznanie żylaków kończyn dolnych nie jest trudne, choć ich pierwsze objawy odbiegają nieco od naszego wyobrażenia o chorobie żylnej. Alarmować powinny zatem nie tylko sine zmiany na skórze obserwowane pod koniec dnia, ale również skurcze łydek, pieczenie skóry, opuchlizna oraz ból nóg, zwłaszcza jeśli nie znajdujemy dla niego uzasadnienia.

Żylaki – domowe sposoby

Nie jest prawdą to, że żylaki kończyn dolnych można eliminować jedynie operacyjnie. Jeśli mamy to szczęście, że rozpoznaliśmy je we wczesnej fazie rozwoju, możemy zdecydować się na zastosowanie tego, co często określa się mianem domowych sposobów. Oczywiście, nawet w takim przypadku nie należy ignorować korzyści, jakie może pociągnąć za sobą wizyta złożona w gabinecie lekarskim. To właśnie lekarz jest osobą, która oceni stan żylaków i określi, czy można stosować leczenie farmakologiczne, czy nadszedł już czas na radykalne rozwiązania. Tak zwane domowe sposoby mają jedynie działanie wspomagające. Listę takich rozwiązań otwierają zioła na żylaki dostępne w sprzedaży w coraz większej liczbie. Ich wymienianie zwykle rozpoczyna się od wskazania na arnikę mającą silne działanie przeciwzapalne. Pomocny może okazać się jednak również wyciąg z kasztanowca, bo poprawia ukrwienie mięśni oraz skóry. Słowa uznania padają również pod adresem liścia oczaru oraz kwiatu nagietka, który wzmacnia naczynia krwionośne. Działanie ziół można dodatkowo wzmocnić stosując dietę bogatą warzywa, owoce oraz produkty zawierające krzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *