Technologia

Dobra wiertarka słupowa do domowego warsztatu

Stołowa wiertarka słupowa jest jednym z tych urządzeń bez którego nie może obejść się większość warsztatów. Opisywana maszyna doskonale sprawdzi się przy obróbce drewna, metalu i wielu innych materiałów codziennego użytku. Nowoczesne wiertarki słupowe wbrew pozorom wykorzystywane są nie tylko przez zawodowych stolarzy. Coraz częściej sięgają po nie amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na przykład przy produkcji własnych mebli.

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Wybierając nową wiertarkę słupową warto zwrócić uwagę na jej wysokość. Mowa tutaj oczywiście o maksymalnej odległości pomiędzy uchwytem a stołem roboczym. Producenci oferują wiertarki słupowe w których wysokość wynosi nawet 65 cm. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie odległości pomiędzy osią wiercenia a kolumną. To właśnie od tego elementu zależy, jak bardzo szerokie elementy będzie można umieścić bezpośrednio pod wiertłem. Większość wiertarek słupowych dostępnych na rynku oferuje dystans na poziomie 15-27 cm.

Jak łatwo się domyślić szczególną uwagę należy zwrócić również na moc wiertarki. Im większą moc posiada wiertarka słupowa, tym oczywiście z twardszymi materiałami będzie można się zmierzyć. Od mocy wiertarki zależy także szybkość pracy. Wysoką moc są w stanie zapewnić wyłącznie wysokiej jakości silniki. Niestety najdroższe modele bardzo dużo kosztują. Aby nieco zaoszczędzić, można rozważyć zakup używanego sprzętu.

Niezawodne wiertarki z ruchomym korpusem

W przydomowym warsztacie doskonale sprawdzą się wiertarki słupowe z ruchomym korpusem. W tego typu urządzeniach korpus unosi się do góry, a następnie opada. Spowodowane jest to oczywiście tym, że przytwierdzony jest on bezpośrednio do pionowej kolumny. Unoszenie korpusu odbywa się przy pomocy specjalnej listwy zębatej. Głównym zadaniem silnika jest napędzenie uchwytu wiertarki. Dzięki możliwości obniżenia korpusu, można dokonać szybkiej regulacji wiercenia.

Alternatywnym rozwiązaniem są wiertarki z zamocowanym na stałe korpusem. W modelach tego typu jak sama nazwa wskazuje silnik zamocowany jest na stałe. Podnosić można wyłącznie blat roboczy. Wiertarki z zamocowanym na stałe korpusem wyposażone są głównie w niezawodne silniki indukcyjne. Same wiertarki zasilane są oczywiście bezpośrednio z sieci elektrycznej (napięciem 230 V).

Wiertarki słupowe znajdziesz w ofercie TOP Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *