Węglik spiekany jest kompozytem, który wykorzystuje się przy produkcji narzędzi, w szczególności narzędzi tnących. Dzięki węglikowi, nawet przy cięciu lub wierceniu twardych materiałów – takich jak beton lub stal – nie tępią się i umożliwiają bezproblemowe wykonywanie cięć lub otworów. Wytworzono go przypadkiem, jest bardzo popularny i potrzebny.
Co to jest węglik?
Rozwój różnego rodzaju maszyn i elementów tnących do nich, spowodował konieczność wynalezienia tworzywa, które nie kruszyłoby się ani nie tępiło po kontakcie z tak twardymi rzeczami jak metal i beton. Węglik – bo o tym tworzywie mowa – powstał przypadkiem podczas ewolucji żarówki. Początkowo element świecący żarówki powstawał z diamentu i innych drogich materiałów. Szukając alternatywy, postanowiono wykorzystać wolfram. Aby jednak mógł być wykorzystywany w produkcji żarówki, konieczne stało się jego połączenie z węglem i spoiwem, Tak powstał bardzo twardy materiał, który z czasem zaczęto wykorzystywać również do produkcji narzędzi. Węglik okazał się kompozytem bardzo twardym i spełniającym oczekiwania, jednak dość drogim w produkcji. Bez względu na to czy jest to węglik wolframu czy tytanu lub innego materiału, wytworzenie go kosztuje niemało. Z tego powodu, z węglika nie wytwarza się całych narzędzi. Węglikiem wzmacnia się tylko końcówki elementów tnących. Ten kompozyt z twardego metalu, spoiwa i węgla, jest proszkowany, prasowany i poddawany dzianiu bardzo wysokiej temperatury. Znany jest pod nazwą Widia i wykorzystywany od lat. Można go odzyskać, dlatego Skup węglika jest bardzo popularny.
Można sprzedawać węglik w dowolnej formie
Skup węglika i jego późniejszy odzysk – na przykład – z kupionych starych wierteł, pił i innych narzędzi, jest dużo tańszy i prostszy niż tworzenie tego kompozytu od podstaw. Dlatego skup węglika jest prowadzony w wielu miejscach.
Nawet najtwardsze ostrza z czasem się stępią
Korzystając z narzędzi, które mają elementy z węglika spiekanego, trzeba liczyć się z tym, że pomimo tego, że są wyjątkowo twarde, z czasem się stępią. Takie narzędzia – na przykład piły czy wiertła – nie mogą być ponownie ostrzone, ponieważ nie przyniosłoby to zadowalających rezultatów. Konieczna jest ich wymiana na nowe. Starych jednak nie należy wyrzucać. Części, które zawierają dużo węglika można sprzedać, a zysk ze sprzedaży będzie zauważalny. Prowadząc – na przykład warsztat – takich narzędzi zużywa się sporo. Sprzedaż części z węglikiem to dobry pomysł i sposób na zysk.