Medycyna estetyczna jest obecnie jedną z najszybciej i najprężniej rozwijających się dziedzin. Zalicza się ją do grupy estetologii medycznej i mimo iż każdy o niej słyszał, mało kto wie, jak bogata i ciekawa jest jej historia. Rozpoczęła się ona już wiele lat temu.
Pierwsze początki
Tak naprawdę z medycyny estetycznej korzystali już ludzie żyjący w czasach starożytnych. Egipcjanie, Rzymianie i Grecy przywiązywali dużą wagę do swojego wyglądu i kultywowali piękno ludzkiego ciała, starając się je na różne sposoby upiększać. Mimo iż nie dysponowali żadnymi nowoczesnymi aparaturami, równie dobrze radzili sobie z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Oczywiście w tamtych czasach wyglądały one zupełnie inaczej niż obecnie. Nie dysponując bardziej specjalistycznymi urządzeniami, ludzie w starożytności posługiwali się tym, co akurat mieli pod ręką. Tworzyli kosmetyki z ziół i odkrywanych roślinności, samodzielnie sprawdzając ich działanie na skórę.
Wyodrębnienie nowej dyscypliny medycznej
Już pod koniec dwudziestego wieku medycyna estetyczna została uznana za prawdziwą dyscyplinę medyczną. Pierwszy raz nazwano ją tak we Francji w latach siedemdziesiątych. Według licznych źródeł informacji odkrył ją francuski endokrynolog, który też wpłynął na utworzenie pierwszego Towarzystwa Medycyny Estetycznej – założono je oczywiście we Francji.
Podczas następnych lat inne kraje zainteresowały się tą nową specjalizacją medyczną. Zaczęły tworzyć swoje własne towarzystwa medycyny estetycznej, które obecnie funkcjonują niemalże na całym świecie. Pod koniec dwudziestego wieku stworzono również pierwsze laboratorium przeznaczone do zajmowania się samą medycyną estetyczną.
Medycyna estetyczna w Polsce
Polska stara się oczywiście nadążać za tymi wszystkimi zmianami zachodzącymi na świecie i inspiruje się działaniami innych krajów. Dzięki temu już na samej końcówce XX wieku nasze państwo zaczęło samo korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej.
Za sprawą zabiegów charakterystycznych dla tej specjalizacji medycznej, ludzie mogą dbać o swoje zdrowie i wygląd, jednocześnie podnosząc jakość całego swojego życia. Często bowiem kiepski wygląd skóry czy włosów nie jest jedynie mankamentem urody, ale objawem poważniejszych schorzeń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki