W kontekście realizacji procesów technologicznych w nowoczesnych zakładach przemysłowych bardzo często można spotkać się ze skrótem SCADA. Co dokładnie się pod nim kryje? Sprawdź najważniejsze informacje!
SCADA – co to jest?
Systemy określane tym skrótem to po angielsku Supervisory Control And Data Acquisition. Nazwę tę można przetłumaczyć jako systemy do sprawowania kontroli oraz gromadzenia danych.
Są to zatem systemy informatyczne, które odpowiedzialne są za nadzorowanie przebiegu realizowanych procesów technologicznych, a także pozwalające na sterowanie tymi procesami, aby zautomatyzować ich pracę.
W użyciu znajduje się szeroka gama różnych typów systemów w tej kategorii, które różnią się pomiędzy sobą swoimi funkcjami, dlatego można dopasować je indywidualnie do rodzaju powadzonych procesów, konkretnych wymagań, budżetu przeznaczonego na wykonanie wdrożenia.
Przyszłościowe korzyści dla firmy
Za pomocą systemów Supervisory Control And Data Acquisition można uzyskać wiele korzyści, dlatego też dzisiaj są one tak chętnie wybierane do nowoczesnych zakładów przemysłowych i nie tylko.
Wśród najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z systemów do gromadzenia danych i sterowania procesami można znaleźć:
– efektywne prowadzenie procesów bez konieczności ingerencji użytkownika
– automatyzację procesów dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu systemu
– podwyższenie poziomu bezpieczeństwa poprzez redukcje ryzyka błędów oraz możliwość alarmowania
– prosta obsługa – systemy nie wymagają posiadania rozbudowanej wiedzy programistycznej
– zmniejszenie kosztów dotyczących prowadzenia procesów przemysłowych
Oczywiście, są to tylko wybrane korzyści, jakie daje zastosowanie systemów Supervisory Control And Data Acquisition, ponieważ w zależności od ich miejsca wdrożenia mogą one oferować także wiele innych zalet.
Podsumowanie
Aktualnie systemy zaliczane do kategorii SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition, czyli oprogramowania do gromadzenia danych oraz kontroli i sterowania procesami są bardzo popularne i spotykane w wielu obszarach przemysłu;
Aktualnie wdrożeniami systemów tego typu zajmuje się wiele firm, które oferują swoim klientom dostęp do wielu rozwiązań systemowych wraz z kompleksowym wsparciem wdrożeniowym i obsługą po wdrożeniu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.