Od tysięcy lat korzeń kudzu (Pueraria lobata) był używany jako naturalny środek leczniczy w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, Japonii i Korei. Roślina należy do gatunku strączkowych i jest blisko spokrewnione z naszą fasolą. Jest bardzo bogata w skrobię i również powszechnie używana jako składnik kuchni azjatyckiej, głównie makaronów, zup i sosów.
Kudzu korzeń – składniki i właściwości
Kudzu korzeń zawiera wiele roślinnych substancji wtórnych, a także puerarynę, która obniża ciśnienie krwi i działa jako silny przeciwutleniacz. Zapobiega chorobom układu krążenia i nowotworom. Skuteczne składniki zawarte są w owocach, a także w liściach i korzeniach.
Kudzu korzeń wzmacnia serce i poszerza tętnice wieńcowe. Poprawia przepływ krwi do serca, a tym samym zaopatrzenie w tlen. Badania w Chinach potwierdziły korzystne działanie kudzu w zapobieganiu i leczeniu dusznicy bolesnej. Kudzu w proszku i w tabletkach stabilizuje również rytm serca.
Chińscy naukowcy odkryli także, że kudzu może być lekarstwem na jaskrę, która jest spowodowana wysokim ciśnieniem w oku i może prowadzić do ślepoty. Ponadto kudzu korzeń może zmniejszyć ból, który pojawia się podczas napadów migreny.
Kudzu jest pomocny przy rzucaniu nałogów, przede wszystkim alkoholu i papierosów. Składniki rośliny rozwijają swoje działanie poprzez tak zwane receptory nikotynowe.
Kudzu w proszku to też dobre lekarstwo na kaca, czyli „ból głowy” po nadmiernym spożyciu alkoholu. Spożywane bezpośrednio przed lub po wypiciu alkoholu praktycznie całkowicie zapobiega nudnościom, złemu samopoczuciu i bólom głowy po całonocnej imprezie. Kudzu proszek i tabletki nie mają też żadnych znanych skutków ubocznych.
Diabetycy jednak powinni skonsultować suplementację ze swoim lekarzem lub terapeutą przed użyciem kudzu, ponieważ może on obniżyć poziom cukru we krwi. Podobnie jest z osobami przyjmującymi antykoagulanty. Ze względu na absolutne bezpieczeństwo, kudzu powinny unikać również kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci do lat 12.
Kudzu proszek, a menopauza
Genisteina zawarta w kudzu zapobiega rozwojowi nowotworów, ale również działa jak estrogen. Dzięki temu łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zawroty i bóle głowy oraz utrata masy kostnej. Znacznie poprawia nastrój i samopoczucie, pomaga w walce z osteoporozą.