Należy mieć świadomość, że kody kreskowe zaliczane są do zdecydowanie najbardziej powszechnych sposobów na automatyzację w identyfikacji poszczególnych produktów czy wyrobów. Warto zaznaczyć, że ze względu na ogromne zastosowanie zarówno w logistyce, jak i handlu obecnie można wyróżnić różne rodzaje kodów kreskowych.
Jak działa kod kreskowy?
Nie wszyscy wiedzą, że ww trakcie skanowania kodu kreskowego dochodzi do wydobycia się z czytnika wiązki światła uformowanej w laser. Następnie podczas przesuwania jej wzdłuż kodu, będzie ona oświetlała stosunkowo mały fragment. Właśnie wtedy wiązka będzie padała zarówno na ciemne, jak i jasne elementy omawianego kodu kreskowego.
Oczywiście pierwsze z nich, które są czarnymi kreskami będą pochłaniały światło, z kolei zadaniem przerw między nimi jest ich odbicie. Koniecznie należy jednak zaznaczyć, że wspomniane cząsteczki, które nie zostały zaabsorbowane zostają odczytane jako impulsy silne przez fotodiodę. Z kolei brak odbicia będzie generował słaby sygnał.
Zdecydowanie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać będzie miała grubość kresek, a także przerw. Mają one bowiem bardzo istotne oddziaływanie na czas trwania wspomnianych sygnałów. Długość impulsów będzie odpowiadała za to, jakie dokładnie dane będą odbierane przez czytnik, a następnie przekazuje je do komputera lub kasy.
Do czego dokładnie służy kod kreskowy?
Należy zdawać sobie sprawę, że zastosowanie omawianych kodów kreskowych ma miejsce przeważne przy automatycznej identyfikacji produktów w logistyce, a także handlu. Nikogo nie powinien tym samym dziwić fakt, dlaczego można wymienić obecnie różne rodzaje kodów kreskowych.
Godny uwagi jest fakt, że w przypadku podmiotów handlowych wykorzystywane są numery GTIN. Są to oznaczone produkty, którym można bez żadnego problemu przypisać określoną cenę. Należy do nich zatem zaliczyć jednostki sprzedawane w hurcie oraz detalu. Oznacza to tym samym, że kody kreskowe mogą znajdować się nie tylko i wyłącznie na opakowaniach jednostkowych, ale również zbiorczych.
Można dodatkowo wśród nich wymienić wydawnictwa książkowe czy muzyczne. Godny uwagi jest również fakt, że kod kreskowy ISBN, który zaczyna się od liczby 979 będzie odnosił się do książek.
Jak wygenerować kod kreskowy?
Warto mieć świadomość, że obecnie w dobie internetu można bez żadnego problemu znaleźć różnego rodzaju generatory kodów kreskowych. Oczywiście warto wiedzieć, że nie wszystkie będą w stanie spełnić niezwykle rygorystyczne standardy międzynarodowe.
W jaki sposób możliwe jest zatem uzyskanie kodu kreskowego? Można tego dokonać przede wszystkim dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu. Nie trzeba wtedy martwić się o obecność cyfry kontrolnej czy odpowiedniej grubości pasków w kodzie.