kulinaria

Sok z kapusty – zdrowie i piękno

Kiszonki są wpisane w polskie kulinaria. Ten sposób konserwacji i przygotowywania żywności ma w kraju długą tradycję. Poza walorami smakowymi kiszonki są także wyjątkowo zdrowe – dostarczają wielu witamin i minerałów. Jak zrobić samodzielnie kiszonkę jeszcze kilkanaście lat temu wiedziała każda gospodyni, bo kto wyobraża sobie grill bez kiszonego ogórka, a wigilię bez kapusty z grochem.

Drogocenne składniki kiszonek

Proces kiszenia warzyw lub owoców jest doskonałym sposobem przechowywania bez utraty ich właściwości. Głównym konserwantem jest w tym przypadku sól – w procesie doprowadza ona do powstania dobroczynnego kwasu mlekowego, który zarówno podnosi wartości odżywcze jak i walory smakowe. Trudno przecież wyobrazić sobie polski dom bez ogórków kiszonych, czy surówki z kiszonej kapusty. To dwa najpopularniejsze warzywa, z których przyrządza się kiszonki. Sam proces zyskuje dużo na popularności i nowoczesne panie domu przygotowują również kiszone pomidory, kiszoną rzodkiew, czy kiszony czosnek. Internet i domowe przepiśniki pełne są przepisów na zamknięcie poszczególnych warzyw do słoika.

Wiadomo już, że kiszonki mają ogromne właściwości odżywcze ale i prozdrowotne. Sok z kiszonej kapusty używany jest do leczenia i profilaktyki przeciw pasożytniczej. Kiszony czosnek doskonale wspomaga odporność, a pozostałe kiszonki to doskonałe źródło łatwo przyswajalnych przeciwutleniaczy, witamin oraz dobroczynnego kwasu. Zarówno lekarze jak i dietetycy wskazują jak dobre właściwości ma sok z kiszonej kapusty, sama kapusta, ogórki czy pomidory poddane procesowi kiszenia. Nie warto rezygnować ze skarbu jakim obdarza nas polska kuchnia.

Jak przygotowywać potrawy z kiszonek

Kiszonki smakują doskonale zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej. Klasykami polskiej kuchni są przecież surówka z kiszonej kapusty czy zupa ogórkowa. Trudno wyobrazić sobie Wigilię bez kapusty z grochem, a rodzinne spotkania przy grillu bez talerza z ogórkami ze słoja. Jednak kuchnia się zmienia – kiszonki już jakiś czas temu zyskały miano „super jedzenia” i powstają z ich wykorzystaniem coraz to nowe przepisy. Kiszone pomidory są smażone i podawane jako wykwintne danie rodem z południowych stanów USA, a rzodkiewka jest alternatywą dla imbiru z sushi. Sok z kiszonej kapusty jest podstawą wielu zdrowotnych, zielonych koktajli, a sama kapusta jest spożywana pod każdą postacią. Wpisanie w wyszukiwarkę zdania o kiszonkach daje miliony wyników z pysznymi przepisami. Nie warto wydawać pieniędzy na zagraniczne super jedzenie, skoro w Polsce jest ono dostępne i pyszne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *