zdrowie

Ziele dziurawca pospolitego ma wiele cennych właściwości

Dziurawiec to zioło, które powinno być w każdej domowej apteczce. Ma liczne właściwości i na pewno nie zabraknie okazji, aby go użyć. Pomaga on bowiem na liczne dolegliwości, jakie często nas dopadają. Warto więc, aby znalazł się obok rumianku czy mięty, tak powszechnych w naszych domach.

Dziurawiec pospolity zwany jest też dziurawcem zwyczajnym. Te określenia nawiązują do tego, że obficie rośnie w naszym otoczeniu i ogólnie w naszej strefie klimatycznej. To wieloletnia bylina, a jej wysokość nie przekracza z reguły jednego metra. To, co wyróżnia dziurawiec w naszym otoczeniu, to intensywnie żółte kwiaty. Dziurawca spotkamy na nieużytkach, na skrajach dróg oraz torowisk, w rowach. Słowem wszędzie. Warto zwrócić na niego baczniejszą uwagę, ale nie tylko ze względu na ładny wygląd. A to dlatego, że dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie i należy do jednych z najbardziej dobroczynnych ziół.

Dziurawiec pospolity o niepospolitych właściwościach

W wielu miejscach dziurawiec traktowany jest jako chwast i regularnie jest wykaszany. A kryje się w nim wiele drogocennych substancji, które pomagają na liczne dolegliwości, jakie dokuczają człowiekowi.

Jeśli chodzi o dziurawiec i jego zastosowanie to najogólniej można je opisać jako łagodzące i uspokajające. Dotyczy to, co najmniej kilku obszarów organizmu. Jednym z nich jest układ nerwowy. Dziurawiec pomaga obniżyć napięcie nerwowe, zredukować stres. Działa antydepresyjnie i poprawia nastrój. Układ trawienny to kolejny układ, który skorzysta z dobroczynnych właściwości dziurawca. Ziele dziurawca pospolitego pomoże w biegunce, zadziała też moczopędnie. Złagodzi też rozmaite stany zapalne.

Czy i kiedy zbierać dziurawiec?

Ziele dziurawca pospolitego kupimy w aptece i każdym lepiej zaopatrzonym sklepie spożywczym, ale ze względu na to, że jest on rośliną tak szeroko rozpowszechnioną w naturze, można pokusić się o własne zbiory. To nic trudnego. Jednak chcąc mieć naprawdę wysokiej jakości i najbardziej wartościowy dziurawiec kiedy zbierać to najważniejsza kwestia.

Zbiory dziurawca należy prowadzić latem, gdy kwiaty są w pełni rozkwitu. Jest tak zazwyczaj od czerwca do września. Wiele osób uważa, że zbiory można rozpoczynać po dniu świętego Jana. Stąd też jedna z nazw dziurawca – ziele świętojańskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *