Materiały używane do produkcji kompresów niejałowych stosowane w medycynie muszą być bezpieczne dla pacjentów i spełniać odpowiednie normy oraz regulacje prawne dotyczące wyrobów medycznych. Jednocześnie powinny być to materiały praktyczne w użytkowaniu.
Najpopularniejsze materiały na kompresy niejałowe
Jednym z najczęściej używanych materiałów do produkcji medycznych kompresów niejałowych jest bawełna. To naturalne włókno znakomicie nadaje się do produkcji gazy, gdyż jest miękkie, hipoalergiczne i niezwykle dobrze chłonie wilgoć. Cechy te mają istotnie znaczenie w przypadku ran i opatrunków, które mają kontakt ze skórą. Równie często wykorzystywanym do produkcji opatrunków niejałowych jest celuloza. Jest to materiał w postaci białych włókien pozyskiwanych z drewna lub recyklingu, który wykazuje właściwości higroskopijne, jest bardzo miękki i hipoalergiczny.
Elastyczne kompresy niejałowe
Niektóre z kompresów zwłaszcza te, które są stosowane do mocowania opatrunków, mogą być wykonane z elastycznych tkanin, takich jak nylon czy elastan. Te materiały są rozciągliwe, bardzo trwałe i dobrze trzymają się na różnych obszarach ciała. Kilka rodzajów kompresów posiada jako dodatkowy element plaster mocujący opatrunek do skóry.
Na co zwrócić uwagę wybierając kompres?
Wybierając kompres niejałowy, należy zwrócić szczególną uwagę precyzję i jakość wykonania samego materiału opatrunkowego. Jeżeli mamy na uwadze wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny, powinniśmy sięgać po wyroby od sprawdzonych producentów, najlepiej te renomowanych marek medycznych. Używając dobrych gatunków kompresów mamy pewność, że spełnią swoje zadanie. Wybierając kompres powinniśmy zwrócić uwagę uwagę na zdolność kompresu do chłonięcia cieczy. W przypadku wyjałowionego kompresu stosowanego do ran o większych wydzielinach, wybieramy kompres o zwiększonej chłonności i zdolnością utrzyma wilgoci z dala od rany.
Kompresy do palcówek medycznych i domowych apteczek
Zarówno kompres niejałowy jaki jałowy dostępne są w kilku rozmiarach, dlatego przed uzupełnieniem domowej czy samochodowej apteczki należy sprawdzić jakie mamy możliwości. Możemy oczywiście wybrać kilka typów materiałów opatrunkowych. Uzupełniając zawartość apteczki musimy także pamiętać, że poza kompresami przydadzą się bandaże, plastry czy akcesoria w postaci nożyczek.