Lekarz flebolog, jak powszechnie wiadomo, zajmuje się diagnozą i leczeniem różnorodnych chorób układu żylnego. Mowa tutaj oczywiście o układzie, który odpowiada za odbieranie krwi z tkanek i przekazywanie ich do serca.
Jak w rzeczywistości wygląda leczenie flebologiczne?
Jeżeli dieta i aktywność fizyczna nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, to lekarz flebolog stosuje najczęściej metody inwazyjne. Mowa tutaj nie tylko o ostrzykiwaniu, ale również o zabiegach laserowych i chirurgicznych. W dobrze wyposażonych gabinetach lekarz zajmujący się żyłami może wykorzystać ultradźwięki, manualny drenaż limfatyczny albo echoskleroterapię. Są to bardzo skuteczne nieinwazyjne zabiegi, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Warto wspomnieć również o tym, że leczenie żylaków coraz częściej obejmuje kompresoterapię. Lekarz flebolog za pomocą ciasnych bandażów owija chore kończyny. Bandaże można zastąpić również specjalnymi rajstopami i pończochami uciskowymi. Dzięki kompresoterapii można znacząco zmniejszyć średnicę żył, dzięki czemu nie ma problemu z odpływem krwi bezpośrednio do serca.
Jak wygląda wizyta u flebologa?
Lekarz zajmujący się żyłami na pierwszej wizycie może poprosić nas o przedstawienie dotychczasowej dokumentacji medycznej. Bardzo ważną rolę odgrywa oczywiście konsultacja. To właśnie podczas wywiadu z pacjentem i po zapoznaniu się z widocznymi gołym okiem zmianami lekarz zajmujący się żyłami może dokonać pierwszej diagnozy. Przy pierwszej wizycie bardzo często wykonuje się również badanie USG Dopllera. Jest to proste i bezbolesne badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Za pomocą nowoczesnej maszyny lekarze flebolog jest w stanie ocenić rzeczywisty stan żył i co najważniejsze możliwe jest również określenie kierunku kolejnych badań. Zabiegi operacyjne wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Przy zwykłych schorzeniach w zupełności wystarczy skleroterapia piankowa albo ablacja.
Jak wybrać najlepszego flebologa?
Jeżeli chcemy wybrać najlepszego lekarza flebologa, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na doświadczenie. Sprawdzić należy nie tylko zakres usług, ale również możliwość wykonania poszczególnych zabiegów. Dobrym pomysłem jest oczywiście zapoznanie się z opiniami byłych pacjentów. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwrócić uwagę na tytuł naukowy. Jeżeli lekarz posiada tytuł doktora albo profesora, to wówczas mamy pewność, że dany specjalista posiada odpowiednie umiejętności. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na specjalizację.