Przyjście na świat dziecka jest niezwykłym wydarzeniem i okresem wytężonego oczekiwania, który wiąże się z ważnymi dla zdrowia mamy i jej potomstwa obowiązkami.
Do tych koniecznych należą wizyty kontrolne u lekarza ginekologa, który sprawdza i monitoruje kolejne etapy rozwoju dziecka oraz stan zdrowia matki.
Badania w okresie ciąży
Już na etapie wywiadu lekarskiego prowadzący ciążę ginekolog może stwierdzić jakie badania – oprócz tych rutynowych powinien zlecić kobiecie do wykonania.
Także wyniki podstawowych badań krwi, moczu oraz USG dobrze pokazują, czy należy wdrożyć inne, kolejne zabiegi potrzebne do sprawdzenia i wnikliwej diagnozy ewentualnych nieprawidłowości wykazanych w tych pierwszych.
Echo serca płodu (echokardiografia)
Częstym dodatkowym – zalecanym także rutynowo w wielu przypadkach badaniem jest echo serca płodu.
Można je wykonać w każdym momencie ciąży w zależności od zaistniałych przesłanek. Jednak w razie stwierdzonych nieprawidłowości najczęściej wykonuje się je między 20. a 24. tygodniem ciąży.
Jest to bezinwazyjne badanie nie wymagające ze strony ciężarnej szczególnych przygotowań.
Mimo, że echokardiografia przypomina w przebiegu USG, daje ona wyraźniejszy obraz stanu i pracy serca oraz całego układu naczyń krwionośnych płodu, co jest przydatne dla lepszego zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości, tak aby móc wdrożyć odpowiednio wcześnie konieczne zabiegi lub leczenie dziecka.
Dla kogo echo serca płodu (echokardiografia)
Badanie echo serca płodu wykonuje się niezależnie od wieku ciężarnej w przypadku stwierdzenia w rodzinie niektórych obciążeń genetycznych lub chorób serca. Także ciąża mnoga, ciąża z in vitro lub poronienia nawykowe kwalifikują przyszłą mamę do poddania się temu badaniu. Podobnie jest z sytuacją, kiedy w pierwszym trymestrze ciąży przejdzie ona niektóre infekcje lub z wywiadu wyniknie zażywanie przez nią substancji szkodliwych takich jak alkohol czy narkotyki.
U kobiet powyżej 35. roku życia oraz u pacjentki chorych na cukrzycę echokardiografia również jest badaniem zalecanym.