Eleuterokok kolczasty to botaniczna nazwa rośliny popularnie nazywanej żeń–szeniem syberyjskim. Choć nie jest on krewnym żeń-szenia właściwego (Panax ginseng), który od tysięcy lat stosowany jest z powodzeniem w medycynie krajów azjatyckich, to nazwą nawiązuje do podobnych efektów, jakie w leczeniu daje legendarny korzeń życia. Eleuterokok swoją mocą leczniczą nieco ustępuje żeń-szeniowi właściwemu, ale za to posiada rzadko spotykane właściwości adaptogenne.
Eleuterokok – w czym tkwi tajemnica mocy rośliny?
Skład eleuterokoka kolczastego został dokładnie zbadany oraz oceniony pod względem właściwości leczniczych. Wśród wielu minerałów, witamin, kwasów organicznych, aldehydów najważniejszymi są eleuterozydy A-G oraz I-M. To właśnie te ostatnie związki organiczne odpowiadają za większość leczniczych właściwości eleuterokoka kolczastego.Żeń-szeń syberyjski w stanie dzikim rośnie w Azji. Na ternie Rosji i Chin pozyskiwany jest z upraw hodowlanych. To właśnie z tych rynków trafia do Europy większość preparatów z eleuterokoka. Można również trafić na leki rodem z Ukrainy. Są nieco gorszej jakości – mają mniejszą zawartość eleuterozydów. Generalnie zasada jest taka: im dalej na wschód, tym żeń-szeń ma większą moc uzdrawiającą.
Adaptogenne działanie preparatów z eleuterokoka kolczastego
Właściwości adaptogenne są najważniejszymi spośród wszystkich innych cech rośliny. Adaptogenny to taki, który pomaga dostosować się do zmian zachodzących w środowisku, w otoczeniu. Chodzi głównie o zmiany wywołujące stres – pokonanie stresu jest warunkiem przystosowania się. W preparatach wyprodukowanych na bazie korzeni eleuterokoka pokłada się wielkie nadzieje na leki wspomagające leczenie autyzmu czy innych chorób objawiających się niedostosowaniem środowiskowym. Eleuterokok kolczasty preparaty, to skuteczne leki na depresje, nerwice, poprawę pamięci i procesów zapamiętywania; mają silne działanie przeciwbakteryjne, regulują poziom cukru, obniżają zawartość cholesterolu we krwi.
Eleuterokok kolczasty preparaty dostępne na polskim rynku
Preparaty do spożycia produkuje się z korzenia i kłączy. W takiej postaci można eleuterokoka kolczastego zakupić w polskich sklepach z ziołami. Najczęściej jednak sprzedaje się pocięty susz z korzenia. Jakość suszu trudna jest do oceny na podstawie wyglądu. Warto sprawdzić skład – głównie procentową zawartość eleuterozydów.
Z suszu przygotowuje się odwary oraz nalewki.
Aby przygotować odwar należy 1 łyżeczkę suszu zalać 0,5 l wody i gotować 10 minut. Przecedzony odwar pić dwa razy dziennie. Płyn można posłodzić miodem, cukrem lub stewią.
W ofercie sklepów zielarskich są również wygodne do użycia kapsułki zawierające eleuterozydy.
Działanie adaptogenne wykazują również kosmetyki z eleuterokoka. Skóra pielęgnowana preparatami z tej rośliny łatwo adaptuje się do niekorzystnych warunków środowiskowych, poprawia się jej wygląd, a procesy starzenia są znacznie opóźniane.