Żurawie i dźwigi to maszyny, które wykorzystywane są w bardzo wielu branżach, a przede wszystkim tam, gdzie zachodzi potrzeba uniesienia, podtrzymania oraz przemieszczenia różnego rodzaju ładunków. Wtedy te maszyny należy doposażyć w dodatkowe akcesoria, które ułatwią wykonanie tego zadania. Służą do tego, m.in. zawiesia linowe.
Jak wygląda zawiesie linowe i do czego służy
Ma ono postać jednej lub kilku lin, które z jednej strony połączone są przy pomocy specjalnego ogniwa. Drugi koniec może mieć różnego rodzaju zakończenie. Z tego też powodu można podzielić je ze względu na ilość posiadanych cięgien. Na rynku dostępne są zawiesia linowe jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowe. Ich ilość dobiera się stosowanie do potrzeb oraz zastosowania. Istnieją również zawiesia o obwodzie zamkniętym zakończone jedną lub dwoma pętlami.
Zależnie od potrzeb dobiera się również rodzaj zakończenia. Najczęściej zawiesie linowe zakończone jest pętlą. Innym rozwiązaniem jest kausza, do której można dołączyć inne zakończenie, np. szekle lub haki. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i zdecydowanie rozszerza zastosowanie konkretnego zawiesia.
Budowa i parametry zawiesia linowego
Zawiesie wykonane jest z ocynkowanych lin stalowych, które oplecione są wokół rdzenia. Środek, czyli rdzeń, może być wykonany również ze stali lub specjalnego tworzywa sztucznego. Całość jest bardzo wytrzymała, a także na swój sposób elastyczna, co zdecydowanie wpływa na jej wytrzymałość oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Akcesoria te muszą odznaczać się bardzo wysoką jakością. Tylko to gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę. Renomowani producenci wykonują je zgodnie z normami europejskimi. Normom podlegają również materiały, z których są produkowane zawiesia. Muszą być one wytrzymałe na różnorodne czynniki, np. atmosferyczne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Średnica liny i długość cięgien
Zawiesie linowe dobiera się adekwatnie do zastosowania. Mogą mieć one nie tylko różną ilość cięgien oraz inne zakończenia. Można je również dopasować pod względem długości.
Należy również pamiętać, aby dobrać je pod względem możliwości udźwigu. Liny mogą mieć bardzo różną średnicę, a to przekłada się na ich maksymalny udźwig. Ważne, aby stosować się do zaleceń producenta.