kulinaria

Zachowaj smaki lata przez całą zime

Domowych sposobów na zachowanie świeżości przez owoce i warzywa jest wiele. Poprzez robienie tego w domowym zaciszu zyskujemy pewność, iż przygotowane jedzenie będzie nie tylko bardzo smaczne, ale co najważniejsze zdrowe. W ostatnim czasie do łask powraca tradycyjny sposób konserwację owoców, warzyw oraz oczywiście grzybów w occie. Jakie ocet ma zalety?

Jedzenie sklepowe

Oczywiście nie ma większych przeciwwskazań, aby cieszyć się smakiem pysznych owoców zakonserwowanych w puszkach i słoikach. Tego rodzaju jedzenie odnaleźć możemy w każdym supermarkecie.

Niemniej jednak są one wypełnione różnego rodzaju środkami konserwującymi, które mogą nie mieć większego wpływu na nasze zdrowie, jeżeli są spożywane sporadycznie, aczkolwiek w nadmiarze mogą być źle tolerowane przez organizm.

Dotyczy to szczególnie obecnego w różnego rodzaju puszkach bisfenolu A. Jego nadmierne spożycie może z czasem doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą, jaką jest ocet.

Przygotowanie owoców

Jednym z popularniejszych w ostatnim czasie owocem są śliwki. Chcąc przygotować klasyczne śliwki w zwykłym occie, czy też przepyszne Śliwki w occie winnym będzie potrzebować jedynie kilku podstawowych składników. Co ważne przygotowane śliwek w occie winnym jest niezwykle proste.

Z drugiej strony będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces przygotowywania owoców zajmie nam aż 4 dni. Niemniej jednak warto być cierpliwym, gdyż dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziemy mogli cieszyć się wybitnym smakiem śliwek przez długie miesiące. Aby przygotować śliwki w occie winnym będziemy potrzebować:

– 200 mililitrów octu,
– 750 mililitrów wina (półwytrawnego wina czerwonego)
– 3 kilogramów śliwek,
– 1 kilogram cukru,
– odpowiednich przypraw (laski cynamonu, goździków, skórek pomarańczy).

Przygotowanie śliwek

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest dokładnie obmycie śliwek. Jeżeli chcemy możemy pozostawić wszystkie ogonki. Umyte śliwki wkładamy do czystego, wyparzonego słoika. Następnie do garnka wlewamy ocet, wino oraz wsypujemy cukier. Wszystko podgrzewamy do wysokiej temperatury, równocześnie nie dopuszczając do wrzenia.

Tak przygotowane wino i ocet wlewamy do słoika i odstawiamy na jedną dobą. Kolejnego dnia odlewamy ciecz i ponownie ją zagrzewamy. Znów wlewamy do słoika i zamykamy. Cały proces powinien być powtórzony 4 razy. W ostatni dzień do słoika możemy dodać wybrane przez nas przyprawy. Szczególnie poleca się goździki oraz cynamon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *