Już od pierwszych klas szkoły podstawowej szlifuje się umiejętności pisania. Dzieci zaczynają trenować pisząc proste teksty – listy czy pocztówki z wakacji, charakterystykę postaci czy już później interpretacje. Często jednak nawet w dorosłym wieku pisanie sprawia trudności, a na wielu kierunkach studiów to niemal codzienność. Dobry artykuł jak napisać by był przejrzysty i ciekawy?
Jak zacząć artykuł?
Tytuł artykułu jest bardzo ważny. Powinien odzwierciedlać zawartość artykułu i zachęcać do przeczytania. Równie ważny jest wstęp, który powinien krótko zobrazować problematykę artykułu. Sam wstęp nie powinien być zbyt długi, nie należy w nim zdradzać szczegółów pracy, ale przybliżyć nieco tematykę. Zbyt długie wprowadzenie może znudzić czytelników. Niektórzy wolą pisać wstęp już po zakończeniu pracy, kiedy to dokładnie znają podział artykułu.
Jak napisać artykuł?
Po pierwsze warto jeszcze przed napisaniem całej pracy, wypunktować najważniejsze informacje, które chcemy zawrzeć, czyli napisać krótki konspekt. To pozwoli na zaplanowanie pisania artykułu i sprawi, że nie pominie się czegoś ważnego. Po drugie istotne jest rozwinięcie. Artykuły powinny być podzielone na akapity, co sprawia, że są przejrzyste i łatwiej się je czyta. Nie wolno zapominać o przypisach, gdy w pracy pojawiają się cytaty lub przytacza się słowa kogoś innego. Niektórzy decydują się również na wypunktowanie najważniejszej treści, co znacząco oddziela je od tekstu. Odpowiedni podział na akapity porządkuje całość i sprawia, że czytelnik może łatwo odnaleźć konkretny fragment. W tym momencie pracy jest też pora na wyciągnięcie wniosków z artykułu.
Jak zakończyć swój artykuł?
Zakończenie artykułu powinno być podsumowaniem pracy. Nie powinno znacząco odbiegać pod względem ilości znaków we wstępie. Niektóre z wniosków wyciągniętych w rozwinięciu, warto powtórzyć – jednak należy skupić się tylko na tych najważniejszych. Ciekawe artykuł jak napisać by koniec zaskoczył czytelników? Przed zakończeniem pisania warto porównać pracę z konspektem i sprawdzić czy zawarte jest w niej to, co początkowo było w założeniach.
Podsumowując, pisanie pracy nie jest wcale trudne, gdy zastosuje się konspekt. Uporządkowanie wiedzy i podzielenie artykułu na części ułatwia czytanie, zaś wstęp i zakończenie to swoista klamra zamykająca pracę. Ciekawy tytuł, przypisy na dole strony czy niezbyt długie akapity to wszystko aby jak napisać artykuł ciekawy dla czytelnika.