Zawiesia to akcesoria transportowe stosowane do przenoszenia i zabezpieczania ładunków. Wśród nich wyróżnia się zawiesia, które mają formę tkaninowych pasów. Czym się wyróżniają? Jakie jest ich zastosowanie?
Zawiesie pasowe – co to jest?
Pod pojęciem pasowego zawiesia znajduje się rodzaj akcesorium używanego do transportowania ładunków. Za pomocą tego typu pasów można zawiesić, podnieść, a następnie przenieść ładunek z użyciem urządzeń transportowych, na przykład dźwigu, suwnicy. Również służą one jako dodatkowe zabezpieczenie ładunku przed uszkodzeniem.
Do produkcji zawiesi stosowane są przede wszystkim tkaniny poliestrowe (PES), które wyróżniają się wysoką odpornością, wytrzymałością, a także są lekkie i miękkie, dlatego nie powodują uszkodzenia ładunku. Cechują się też wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa na poziomie 7:1. Oznacza to, że zawiesie 3-tonowe może wytrzymać nawet 7 razy większe obciążenie, czyli 21 ton.
Rodzaje zawiesi pasowych
Zawiesia pasowe to szeroka gama akcesoriów, które dobierane są pod względem ich DOR – dopuszczalnego obciążenia roboczego, a także zakończeń mocowanych do ładunku. Dostępne są w różnych kolorach, które odpowiadają ich DOR.
Kolorystyka zawiesi i ich obciążenie:
– fioletowe – DOR 1 t
– zielone – DOR 2 t
– żółte – DOR 3 t
– szare – DOR 4 t
– czerwone – DOR 5 t
– brązowe– DOR 6 t
– niebieskie – DOR 8 t
– pomarańczowe – DOR 10 t
Najczęściej zawiesia pasowe wyposażone są w pętle – standardowe, pełne albo szerokie. Dostępne są także zawiesia z hakami, ogniwami, zawiesia bezkońcowe w kształcie litery O. Zawiesia mogą być mocowane na różne sposoby, na przykład mogą służyć do powieszenia ładunku w linii prostej, w układzie podwójnym U, z odchyleniem cięgien pod kątem do 60 stopni.
Pasowe zawiesia poliestrowe – zastosowanie
Za pomocą zawiesi wykonanych z poliestrowych tkanin można przenosić różne ładunki. Służą one również do tych, które nie posiadają specjalnych uchwytów – wtedy zawiesie można opasać wokół ładunku.
Najczęściej zawiesia pasowe używane są w branży transportowej, w firmach budowlanych, produkcyjnych, magazynach, firmach świadczących usługi dźwigowe. Mogą być stosowane do transportu ładunków jak drewno, elementy betonowe, metalowe.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.