zdrowie

Na czym polega proces dezynfekcji?

Dezynfekcja dotychczas kojarzona była głównie z placówkami medycznymi. Obecnie, przez panującą na świecie pandemię koronawirusa, stosuje się ją także w sklepach, gabinetach kosmetycznych, szkołach, urzędach, a także w naszych domach. Na czym polega dezynfekcja i jak się ją wykonuje? Czym różni się ona od sterylizacji?

Dezynfekcja medyczna – na czym ona polega?

Dezynfekcja jest niszczeniem drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Nie pozbędziemy się w ten sposób wszystkich organizmów z czyszczonej powierzchni, ale powinniśmy je zlikwidować do bezpiecznego poziomu. Dezynfekcja medyczna nie radzi sobie z formami przetrwalnikowymi mikroorganizmów. Jeśli potrzebne są nam przedmioty zupełnie jałowe, wtedy najlepsza będzie sterylizacja medyczna.

Dezynfekcja i sterylizacja – czym się różnią?

Sterylizacja medyczna, choć również pozbywa się z czyszczonych powierzchni, znacząco różni się od dezynfekcji. Przedmioty poddane sterylizacji stają się bowiem całkowicie jałowe. Oznacza to, iż zniszczone zostają wszelkie mikroorganizmy na ich powierzchni, zarówno formy wegetatywne, jak i przetrwalnikowe. Jest to więc proces zapewniający większą skuteczność. Nie oznacza to jednak, że lepiej jest poddawać przedmioty sterylizacji, a nie dezynfekcji. To zależy, nie zawsze potrzebne będzie ich wyjałowienie. Przyda się ono w przypadku przedmiotów, które mogą mieć bezpośredni kontakt z otwartymi ranami (krwią oraz żywą tkanką). Narzędzia chirurgiczne, np. skalpele, dentystyczne, czy choćby kosmetyczne, takie jak nożyczki czy cążki to rzeczy, które muszą być poddawane sterylizacji.

Rodzaje dezynfekcji

Istnieje kilka sposobów na dezynfekcję powierzchni. Pierwszą z nich jest dezynfekcja fizyczna. Używa się do niej pary wodnej lub promieniowania UV. Natomiast dezynfekcja chemiczna (jak wskazuje jej nazwa) wykorzystuje różnego rodzaju związki chemiczne, najczęściej alkohol, ale też kwasy i zasady, utleniacze czy fenole.

Również w naszych domach możemy z powodzeniem zdezynfekować niektóre powierzchnie. Do tego celu można użyć gotowych preparatów chemicznych lu tych zrobionych samodzielnie (np. sody oczyszczonej i octu). Ważne, by nie robić tego zbyt często, gdyż częsta dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku nie służy naszemu zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *