Turystyka staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Dziś na wakacje wyjeżdża ponad połowa wszystkich obywateli naszego kraju. Jeszcze 15 – 20 lat temu na wakacje wyjeżdżał co czwarty z nas. Dokąd najchętniej wybieramy się na wczasy? Prym wiodą apartamenty oraz… domki letniskowe, które najczęściej wykonane są z drewna.
Drewniane domy wypoczynkowe
Domki wypoczynkowe przeznaczone są głównie dla rodzin z dziećmi oraz dla grup przyjaciół czy znajomych. Najczęściej w domku nocować może od 4 do 6 osób, co umożliwia uzyskanie bardzo atrakcyjnej ceny pobytu w przeliczeniu na jedną osobę. Drewniane domy wypoczynkowe mogą być wykonane zarówno z ociepleniem, jak i bez. Domki nieocieplane cieszą się największą popularnością wśród właścicieli campingów położonych nad morzem czy nad jeziorami, czyli tam, gdzie sezon turystyczny trwa mniej więcej od maja do końca września. Jeśli chodzi o domki ocieplane, zdecydowanie najpopularniejsze są one w miejscowościach położonych w górach – szczególnie w Bieszczadach oraz nad Soliną. Tam turyści przyjeżdżają przez cały rok.
Projekty domów wypoczynkowych cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów z takich rejonów Polski, w których branża turystyczna dopiero się rozwija. Chęć stworzenia ośrodka wypoczynkowego z drewnianymi domkami w takich miejscach jest podyktowana stosunkowo niskimi cenami gruntu oraz ograniczeniami odnośnie zabudowy. W najpopularniejszych kurortach zdecydowanie częściej buduje się hotele, pensjonaty oraz apartamentowce.
Projektowanie domów z drewna – domy wypoczynkowe
Jakie zasady należy przyjąć projektując domek wypoczynkowy? Tu najważniejszą kwestią jest przemyślany układ domku wypoczynkowego. Dobrze jest zaprojektować domek co najmniej dwupokojowy – jeden pokój z aneksem, drugi jako indywidualną sypialnię. To zapewni odrobinę prywatności wszystkim jego mieszkańcom. Jeśli domek jest odpowiednio duży, warto wydzielić również przedsionek, na którym będzie można zmienić buty czy odwiesić kurtkę. Ważne jest też wygospodarowanie miejsca na szafę zarówno w części dziennej – czyli salonie z aneksem, jak i w części nocnej, czyli w sypialni. Niektórym turystom bywa zimno również w lecie, dlatego warto przemyśleć montaż elektrycznych kaloryferów w każdym z pomieszczeń.