Walka z kilogramami to niełatwy proces – wiele osób co jakiś czas podejmuje kolejne próby, które nie dają dobrych efektów. Jakie skuteczne diety odchudzające są obecnie popularne?
Dieta śródziemnomorska
O tego typu diecie najwięcej mogliby powiedzieć Grecy, Włosi i Hiszpanie, ale również w Polsce da się z powodzeniem wdrożyć w życie ten sposób odżywiania. Polega on przede wszystkim na jedzeniu zbilansowanych posiłków ze świeżych, bogatych w cenne składniki lokalnych produktów. W diecie śródziemnomorskiej dominują warzywa, owoce, ryby, owoce morza, kasze, makarony, nasiona, pestki, orzechy, a także tłuszcze – dobra oliwa i awokado – oraz zioła.
Do picia poleca się wodę, soki i napary ziołowe, a sporadycznie również czerwone wino. Duża ilość dozwolonych produktów sprawia, że dieta śródziemnomorska jest urozmaicona i niewiele ma wspólnego z nieprzyjemnymi restrykcjami. Jej zaletą jest możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów, a przy okazji wsparcie układu nerwowego i krwionośnego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów i cukrzycy.
Dieta sokowa
Równie wielu zwolenników w ostatnich latach zdobyła dieta sokowa. W tym wypadku mamy do czynienia z większymi ograniczeniami niż w przypadku diety śródziemnomorskiej, ale mimo to nie brakuje osób, które wybierają właśnie tę metodę zrzucenia masy ciała. Warto jednak przed jej rozpoczęciem skonsultować sprawę z dietetykiem, by mieć pewność, że nasz stan zdrowia pozwala na stosowanie takich zasad żywienia.
Dieta sokowa opiera się na piciu świeżych soków z warzyw i owoców. Efektem tego ma być przede wszystkim pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn, które powodują brak odporności i energii. Dodatkowo, dzięki dostarczaniu składników odżywczych z owoców (zwłaszcza cytrusów, które są najmniej kaloryczne), warzyw i naparów ziołowych, mamy szansę na poprawę wyglądu swojej sylwetki.
Dieta ketogeniczna
Słynna dieta „keto” to także jeden ze sposobów na odchudzanie. Ten popularny w ostatnim czasie model żywienia zakłada kluczową rolę tłuszczów, które powinny wypełniać aż 80% posiłków, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów i białka (do 20% w jadłospisie). Głównym efektem tego ma być spadek kilogramów i poprawa samopoczucia.
Trzeba jednak wiedzieć, że dieta ketogeniczna nie jest tak bezpieczna dla każdego, jak choćby dieta śródziemnomorska. Z tego powodu nie należy rozpoczynać odchudzania takim sposobem bez kontroli i opinii lekarza. Na pewno niewskazane jest stosowanie takiej diety przez pacjentów z chorobami nerek, problemami hormonalnymi oraz schorzeniami trzustki i wątroby.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.