Każda kobieta, będąc w ciąży, nieważne czy to jej pierwsze, czy kolejne dziecko, ma wiele pytań i wątpliwości. Zastanawia się czy dziecko, które nosi pod sercem będzie chłopcem, czy dziewczynką, do kogo będzie podobne, kiedy się urodzi oraz co najważniejsze, czy urodzi się zdrowe. Odpowiedzi na te pytania mogą przynieść badania prenatalne NFZ.
Co obejmuje pakiet badań prenatalnych na NFZ?
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia kobieta ciężarna może skorzystać z pakietu medycznego, który obejmuje inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne na NFZ. Pierwsze badania nieinwazyjne wykonywane kobietom w ramach tego pakietu to badania biochemiczne PAPP-A, β -hCG, AFP, Estriol. Opisane Badanie prenatalne nfz jest bezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla płodu, gdyż wykonuje się je z krwi matki. Kolejnym nieinwazyjnym badaniem jest usg dziecka. Podobnie jak badania biochemiczne, usg także jest bezpieczne i bezbolesne. Ani matka, ani dziecko nie odczuwają bólu czy dyskomfortu. USG płodu wykonuje się trzykrotnie, w każdym trymestrze ciąży.
Badania prenatalne NFZ
Pierwsze badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane w pierwszym trymestrze ciąży, a dokładniej między 11. a 13. tygodniem życia płodowego dziecka. Badania prenatalne nfz w pierwszym trymestrze określa: czy dziecko ma wszystkie kończy, czy pracują organy wewnętrzne, w jakim stanie jest mózg dziecka. Już na tak wczesnym etapie lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości w pracy serca, funkcjonowaniu mózgu i innych kluczowych organów wewnętrznych. Drugie badanie usg wykonywane jest między 18. a 23. tygodniem ciąży, czyli w drugim trymestrze. Na to badanie prenatalne nfz rodzice dziecka szczególnie czekają, gdyż na tym etapie ciąży możliwe jest określenie płci maluszka. Lecz nie tylko dlatego jest ono tak ważne. Na tym etapie ciąży dziecko jest już dość duże, dzięki czemu lekarz może sprawdzić stan wszystkich kończyn i ich ułożenie. Na tym etapie lekarz jest w stanie wykluczyć, bądź potwierdzić wadę dziecka.
Ostatnie usg powinno być wykonane w trzecim trymestrze, koło 30. tygodnia ciąży. Głównie to badanie prenatalne nfz jest przeprowadzane, by sprawdzić ułożenie dziecka do porodu. Jeśli lekarz podczas badania prenatalnego na nfz stwierdzi nieprawidłowości, wówczas kieruje kobietę na inwazyjne badania prenatalne na nfz. Inwazyjne badania prenatalne nfz przeprowadza się tylko w razie konieczności, gdyż mogą one nieść za sobą komplikacje dla życia i zdrowia matki oraz dziecka.