Pojęcie prenatalnego badania USG często kojarzy się z… tradycyjnym badaniem ultrasonografem. W rzeczywistości metoda ta ma z nim niewiele wspólnego. Na czym zatem polega ultrasonograficzne badanie USG? Czy USG genetyczne kraków może pomóc w skutecznej diagnozie poważnych chorób?
USG genetyczne – na czym polega badanie?
USG prenatalne kraków (zwane bardzo często USG genetycznym) to prosty, nieinwazyjny zabieg, który polega na wprowadzeniu głowicy ultrasonografu do pochwy ciężarnej. Zasada działania tego urządzenia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku tradycyjnego USG. Różnica polega na tym, że wykonuje się je niezwykle precyzyjnie i to nawet przez… pół godziny! Wszystko po to, by móc jak najlepiej ocenić stan dziecka, zbadać funkcjonowanie jego kluczowych organów (jeśli jest to jeszcze możliwe) i – w razie zdiagnozowania problemu – próbować go rozwiązać na bardzo wczesnym etapie.
Kiedy je wykonać?
Pierwsze badanie USG 3D należy wykonać koniecznie między 11 a 13 tygodniem ciąży. Dzięki temu lekarz może już na tak wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Na tym jednak cała procedura się nie kończy. Usg prenatalne kraków wykonuje się ponownie i to najlepiej pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. W tym czasie najlepiej widać, czy organizm nienarodzonego dziecka faktycznie pracuje tak, jak powinien. Bardzo często zdarza się, że drugie badanie USG 3D, ma za zadanie potwierdzić wystąpienie stanu patologicznego, aczkolwiek zasada ta nie zawsze się sprawdza.
Co badać w trakcie USG genetycznego?
Przebieg prenatalnego, genetycznego badania USG nie jest dokładnie zdefiniowany i zależy – w głównej mierze – od charakteru podjętych badań. W trakcie ich wykonywania lekarz może skupić się na pęcherzyku żółciowym, fałdzie karkowym dziecka, budowie kości nosowej, a także – budowie dłoni. Jeśli badanie jest zrealizowane na profesjonalnym poziomie, można w jego trakcie wykazać znacznie bardziej subtelne nieprawidłowości, takie jak np. nieodpowiednią pracę narządów wewnętrznych.
Podsumowanie
Wykonując badanie USG genetyczne kraków lekarz powinien wiedzieć, że nie jest to badanie wiążące. Nie da się bowiem ukryć, że jedynym i praktycznie w 100 procentach niezaprzeczalnym badaniem, są analizy inwazyjne.