Domowa pielęgnacja bywa skuteczna, ale nigdy nie zagwarantuje tak dobrych i trwałych efektów jak specjalistyczne zabiegi medyczne i kosmetyczne. To właśnie z nich składa się medycyna estetyczna, będąca nauką zajmującą się dbaniem o ludzki wygląd i zdrowie. A jakie zabiegi medycyny estetycznej cieszą się największą popularnością w tym momencie?
Peelingi chemiczne
Tworzą olbrzymią grupę zróżnicowanych zabiegów. Zawsze korzystnie wpływają na wygląd skóry. Ich głównym celem jest spowalnianie procesów starzenia się naskórka, a także przywrócenie cerze prawidłowego i naturalnego dla niej stanu, który pozwoli jej na lepsze przyjmowanie i wykorzystywanie związków zawartych w tradycyjnych, nakładanych na nią preparatach kosmetycznych.
Peelingi chemiczne mogą zostać wykorzystane zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Świetnie radzą sobie z likwidacją lub spłycaniem różnych niedoskonałości skórnych. Potrafią zmniejszyć zmarszczki, zamknąć rozszerzone pory, a także doprowadzić do całkowitego zniknięcia mniejszych blizn oraz potrądzikowych.
Mezoterapia kwasem hialuronowym
W medycynie estetycznej mezotarapię przeprowadza się na dwa sposoby – bezigłowo oraz igłowo. Pierwsza metoda jest mniej inwazyjna, ale to ta druga (igłowa) działa skuteczniej, zwłaszcza jeśli do jej przeprowadzenia wykorzysta się kwas hialuronowy. To jeden z lepszych związków dla skóry, który może ją wyraźnie odmłodzić, wygładzić, nawilżyć, a także uelastycznić. Przy okazji rozświetla buzię, by ta prezentowała się bardziej świeżo i młodo.
Oczywiście kwas hialuronowy wstrzykiwany jest pod skórę wraz z innymi substancjami. Przeważnie medycyna estetyczna łączy go z antyoksydantami (przeciwutleniaczami) oraz hydroksyapatytem wapnia – drugi związek zwiększa produkcję kolagenu.
Botoks
Omawiając najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej, nie wolno nie wspomnieć o botoksie, czyli toksynie botulinowej – substancji o niezwykłych właściwościach, używanej głównie do odmładzania skóry.
Botoks działa przede wszystkim na zmarszczki. Wyraźnie je spłyca i rozjaśnia, wygładzając też powierzchnię całej skóry. Botoksu można użyć niemalże na każdej partii twarzy. Najważniejsze jest jednak to, by z nim nie przesadzić. Nadmiar toksyny botulinowej nigdy nie wpłynie korzystnie – ani na wygląd, ani na zdrowie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.