dom i ogród

Cechy dobrego skupu węgla

W celu kupna węgla najlepiej udać się do skupu. Takich punktów w Polsce jest mnóstwo, ponieważ nadal wiele domów ogrzewa się czarnym złotem. To sprawia, że konkurencja na rynku jest duża, zaś sprzedawcy stosują różne sztuczki, aby przyciągnąć klientów. Jak nie dać się zwieść i dokonać właściwego wyboru?

Sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Kupno dużych ilości węgla jest zadaniem odpowiedzialnym. Od powodzenia tej misji zależy, czy przeznaczone na ten cel fundusze zapewnią nam ogrzewanie przez najbliższych kilka miesięcy. Warto zdecydować się zakup paliwa w skupach opatrzonych etykietą „autoryzowany sprzedawca”. Ten epitet oznacza, że placówka ma podpisaną umowę z danym dostawcą węgla. Najczęściej są to spółki , które operują na terenie dużych kopalni Jest to więc gwarancja tego, że surowiec sprzedawany w danym punkcie pochodzi z wartościowych złóż i jest wydobywany przez poważną firmę dbającą o swoją reputację. Jakość węgla jest zatem bardzo wysoka.

Miejsce pochodzenia surowca

Warto pamiętać o najbardziej oczywistym aspekcie sprzedaży, a mianowicie o jawności źródła sprzedaży surowca do skupu. Każdy rodzaj węgla powinien być oznaczony etykietą, której treść zdradza miejsce wydobycia paliwa. Podaną informację można zawsze sprawdzić na stronie producenta lub kontaktując się z nim. Klient zyskuje pewność, że towar pochodzi ze sprawdzonego źródła, które jest wyznacznikiem jego właściwości. Jeśli węgiel nie jest opatrzony tego rodzaju adnotacją, nie kupuj go, gdyż może to być pułapka na naiwnych!

Sprzedaż koksu i węgla

Wiele skupów prowadzi równolegle sprzedaż koksu oraz zwyczajnego węgla kamiennego. Trzeba pamiętać o tym, że obydwa rodzaje paliw muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Niedopuszczalne jest mieszanie ze sobą dwóch rodzajów surowca. Jest to praktyka często wykorzystywana przy sprzedaży koksu, do którego dodaje się rozdrobniony węgiel kamienny. Taka mieszanka cechuje się niższą kalorycznością niż „czysty” koks, lecz cena pozostaje ta sama. Dlatego należy dokonywać zakupów w punktach, które odseparowują od siebie poszczególne hałdy, nie dopuszczając w ten sposób do mieszania się surowca.

Węgiel i koks w workach

Najpopularniejszym chwytem marketingowym są obniżki cen. Bardzo często ceny koksu i węgla są zrównywane, przy czym koks jest teoretycznie paliwem wartościowszym. Trzeba pamiętać, że worek węgla niemal zawsze będzie tańszy niż worek koksu o tej samej objętości! Jeśli tak nie jest, to oznacza, że sprzedawca prawdopodobnie próbuje nas naciągnąć, np. poprzez wymieszanie koksu z nieprzetworzonym węglem.

Ten krótki poradnik powinien pomóc wszystkim zainteresowanym w wyborze właściwego skupu węgla. Warto poświęcić na tą czynność więcej czasu, gdyż kupno opału jest decyzją, która może wywrzeć wpływ na funkcjonowanie gospodarstwa domowego przez najbliższych kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *